Jak ostatecznie zerwać z prokrastynacją?
Benjamin Franklin w jednym ze swoich listów napisał: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Faktem jest, że jutro możesz umrzeć. Nie znasz daty ani godziny. Życie niezaprzeczalnie grozi śmiercią. W zasadzie nigdy nie wyjdziesz z niego żywy. Więc dlaczego żyjesz, jakby Twoje życie miało się nie skończyć? Jak to jest, że odkładamy na później swoje marzenia? Jak temu zaradzić?
Prokrastynacja
Odkładanie na później, czyli prokrastynacja, to zjawisko, które dotyczy nas wszystkich. Bardzo podoba mi się popularne określenie, że „Prokrastynacja jest jak karta kredytowa: daje dużo radości kiedy wydajesz, dopóki nie dostaniesz rachunku do zapłaty”. Odkładanie na później to prawdziwy złodziej marzeń. A gdyby tak odłożyć na później prokrastynację samą w sobie? Jakby to było?
Mistrz prokrastynacji
Jeszcze kilka lat temu należałem do czołówki światowych odkładaczy na później. Mam milion pomysłów i wiem, jak je zrealizować, ale przez odkładanie na później położyłem na łopatki wiele projektów. Często sabotowałem siebie przez nadmierne przygotowania. Z czasem nauczyłem się akceptować to, że odkładam trudne zadania i szedłem spać. Musiało mi się już mocno palić koło tyłka, żeby zabrać się za coś ważnego.
Zrozumiałem, że mogłem ten czas poświęcić swoim dzieciom i jak tak dalej pójdzie, przeprokrastynuję całe dzieciństwo swoich dzieci i resztę swojego życia.
„Kiedy mówisz czemuś tak, mówisz nie prawie wszystkiemu innemu. Każdy wybór ma wbudowany koszt alternatywny”.
Dr Benjamin Hardy
Wybieram niezwykły powód, żeby coś zmienić, zamiast zwykłej wymówki, żeby tego nie robić.
Strategia, która zmieni Twoje życie
Trzy podejścia do pokonania prokrastynacji
1. Świadomość
Musisz zrozumieć, dlaczego odkładasz na później. Czy to perfekcjonizm, lęk przed porażką, brak motywacji czy przytłoczenie? Znajdź myśl lub uczucie, które jest “włącznikiem”. Prokrastynacja staje się nawykiem, który można zmienić.
2. Zarządzanie zadaniami i czasem
Stosuj KAIZEN, ustal realistyczne cele czasowe i korzystaj z techniki POMODORO (praca w cyklach np. 25 minut). Planuj miesiąc, tydzień i każdy dzień, określając priorytety. Jednocześnie pamiętaj, by nie zatracić się w “chomiczym kołowrotku” – równie niebezpieczny jak prokrastynacja dla Twoich projektów jest pracoholizm.
3. Terapia szokowa
Jak by to zmieniło Twoje życie, gdybyś strach przed śmiercią przemienił w strach przed odkładaniem na później?
Mam dla Ciebie narzędzie, które może być zbawienne w procesie podejmowania decyzji o działaniu lub nie działaniu. Metoda nazywa się Deathbed Gut Check.
Jej twórcą jest Kate Manser, która po utracie trzech przyjaciół w ciągu sześciu miesięcy, zrozumiała, że nie ma kontroli nad tym, kiedy i jak umrze, ale ma pełną kontrolę nad tym, jak żyje. Jej największe lęki stały się jej najgłębszym źródłem motywacji. Stworzyła ruch, który pomaga ludziom żyć, zanim umrą. Napisała książkę, która pomaga stawić czoła strachowi przed śmiercią, aby żyć swoim najbardziej znaczącym życiem.
3 kroki do zastosowania metody Deathbed Gut Check:
- Przywołaj dylemat działania, z którym teraz się mierzysz.
- Wyobraź sobie siebie w przyszłości na łożu śmierci, patrząc wstecz na swoje życie.
- Obserwuj, jak się czujesz wewnątrz ciała – lekkość oznacza dopasowanie, a ciężkość – że to nie będzie dobra decyzja.
Jeśli masz trudności w zastosowaniu tego ćwiczenia lub potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, zapraszam do kontaktu przez moją stronę PiotrCygan.pl. Umów się ze mną na bezpłatną 30-minutową wstępną konsultację.
„Pamięć o tym, że wkrótce umrę, jest najważniejszym narzędziem, jakie kiedykolwiek spotkałem, które mogło mi pomóc dokonywać ważnych wyborów w życiu”.
Steve Jobs
Końcowe myśli
Wszyscy jesteśmy w procesie uczenia się i doskonalenia. Każdy odkłada na później – każdy co innego w innym stopniu. Czasem odkładamy na później ważne rzeczy by zając się tym co przyjemniejsze, po prostu – może to być wskazówka co jest dla nas w życiu ważne – może warto byłoby przyjrzeć się wartościom?
Jutro możesz umrzeć. Niezależnie od stanu zdrowia, nie znasz daty ani godziny. Ktoś kto cieszy się dobrym zdrowiem, jutro może zginąć w wypadku.
Życie niezaprzeczalnie grozi śmiercią. W zasadzie nigdy nie wyjdziesz z niego żywy. To śmiertelnie prawdziwe. Więc dlaczego żyjesz tak jakby Twoje życie miało się nie skończyć?
Co jeszcze jest możliwe póki żyjesz?
Jest tylko jedno ryzyko, którego powinieneś unikać za wszelką cenę – ryzyka nie robienia tego co w Twojej duszy gra – czyli Życia Marzeń.
Może warto złapać byka za rogi i przejść do działania pamiętając, że JUTRO MOŻESZ UMRZEĆ?
Więc żyj dzisiaj.
Tekst powstał na podstawie transkrypcji odcinka podcastu “Czas na Życie Marzeń“, którego jestem autorem.
Zapraszam także na dedykowaną podstronę, na której możesz zapisać się na powiadomienia e-mail (Newsletter) o nowych odcinkach a także zasubskrybować Podcast na Spotify, Apple Podcasts czy Spreaker.
Możesz go posłuchać między innymi na moim kanale YouTube: