Time Line Therapy™

 

Jesteś gotów na niekonwencjonalną

i jednocześnie przełomową podróż swojego życia?

Jak działa TLT™?

Kiedy przeszłość ma wpływ na TERAZ

Czasami pewne słowa, zwroty, zachowania, doświadczenia lub inne osoby przypominają nam nieświadomie o sprawach “zapisanych” w naszej przeszłości, które nie zostały jeszcze w pełni rozwiązane. Co ważne – nie muszą być one nawet świadomie pamiętane, a mają wpływ na nasze zachowanie.

Być może jakiś przeszły związek zakończył się niepomyślnie albo wychowywałeś się w dysfunkcyjnym środowisku rodzinnym albo przeżyłeś istotnie emocjonalne doświadczenie w pracy lub jako dziecko w szkole, na wakacjach, na podwórku, u dentysty.

Jeśli zauważasz, że coś wyzwala w Tobie nieuzasadnioną reakcję, która wydaje się być znacznie większa niż można by się spodziewać, oznacza, że reagujesz na stare doświadczenie z przeszłości.

Zadaniem Time Line Therapy™ jest wspieranie klienta w uwolnieniu emocji, ograniczających decyzji, aby mógł emocjonalnie reagować na obecne sytuacje opierając się na aktualnych doświadczeniach, a nie na starych przeżyciach.

Time Line Therapy to metoda i model terapeutyczny opracowana w 1985 roku przed Dr Tada Jamesa w USA, która pozwala przejąć emocjonalną kontrolę nad swoim życiem. Już od blisko 40 lat na całym świecie korzysta z niej tysiące terapeutów, psychiatrów, psychologów, doradców małżeńskich, coachów, trenerów rozwoju i trenerów sportu.

Linia Czasu

Człowiek potrafi odróżnić przeszłość od przyszłości i posiada swoją “linię czasu” – wiemy to od czasów starożytnych. Arystoteles stał się pierwszym przedstawicielem naszej kultury, który o tym wspominał w swoich pracach. O “linii czasu” wspomina także William James, psycholog, filozof, współtwórca “pragmatyzmu” w „Zasadach Psychologii” z 1890 roku  [str. 396-413].

TLT jest modelem (pewnym opisem rzeczywistości), który wykorzystuje właśnie tę wewnętrzną reprezentację “linii czasu” w celach terapeutycznych.

Kluczowym etapem procesu TLT™ jest dotarcie do pierwotnej przyczyny występowania emocji lub decyzji na linii czasu. Kiedy uwalniamy pierwotną przyczynę występowania problemu, uwalniamy także emocje z tzw. Znaczących Emocjonalnie Wydarzeń (ZEW), które są połączone z “matką” – pierwotną przyczyną w tzw. gestalt. 

Mechanizm Gestalt w Time Line Therapy

To połączenie ma ważny i praktyczny charakter – jest nam potrzebne by uczyć się z naszych przeszłych wydarzeń. Czy nie byłoby jednak równie praktyczne zachować zdobytą wiedzę jednocześnie pozbywając się niepotrzebnego balastu w postaci ładunku emocjonalnego? Tym właśnie zajmujemy się podczas procesu TLT™.

Co istotne – proces TLT™ nie odbiera zdolności do odczuwania emocji – sprawia, że będąc świadkiem zdarzenia, reagujemy na to co dzieje się TERAZ, a
nie na to co wydarzyło się w przeszłości i wywoływało emocję. Ona się pojawia na chwilę ale tylko w charakterze informacji.

Podczas procesu TLT™ niejako “odklejamy” emocję od zdarzenia a następnie nadając jej nowe znaczenie tworzymy nowy wzorzec zachowań.

Zmieniając stare wzorce zachowań tworzysz nowe, ekscytujące rezultaty w swoim życiu dzięki nowej perspektywie, którą zyskujesz. Cały bagaż ograniczających decyzji i negatywnych emocji jest jak kula u nogi. Być może da się ruszyć do przodu ale ile więcej wymaga wysiłku i energii?

Terapia bez terapii

TLT często nazywany jest “terapią bez terapii”. Podczas procesu uwalniania emocji klient nie zagłębia się w treść wydarzeń, nie przeżywa ich emocjonalnie, nie wchodzi w tamtą starą sytuację, nie cofa się do niej. Nie ma konieczności “przerabiania” tematu jeszcze raz lub przelewania łez!

Po zakończeniu procesu zyskasz

Jak przebiega proces?

 • SESJA ODKRYWCZA

  Podczas bezpłatnej 30-minutowej rozmowy ustalamy wspólne oczekiwania, cele, potrzeby. 
  Omawiamy ramy kontraktu coachingowego.

 • KROK 1 - TWOJA LINIA CZASU

  Sesja rozpoczyna się konkretnym omówieniem procesu, ustaleniem emocji i decyzji z którymi będziemy pracowali. Na tym etapie określasz swoją linię czasu i odbywasz swoją pierwszą testową podróż.

 • KROK 2 - INTERWENCJA

  Po przedstawieniu teorii czas na praktykę. Uwalniamy emocje i decyzje jedna po drugiej. Ten etap może zająć najwięcej czasu ale przynosi niezwykłe rezultaty.

 • KROK 3 - KREOWANIE PRZYSZŁOŚCI

  Kiedy przeszłe tematy stracą swoje znaczenie emocjonalne, zobaczysz z jaką lekkością zaprojektujesz swoją dalszą przyszłość. To moment na zaawansowane wyznaczanie i instalowanie celu potężną metodą CYF®.

 • PODSUMOWANIE

  Czas na podsumowanie wspólnej pracy. Przyjemne zmiany, które następują po procesie lubią przedyskutowanie kolejnych kroków.
  To także czas na wyjście ze strefy komfortu i stawienie czoła nowej rzeczywistości.

Twoja inwestycja

Sesja Odkrywcza

gratis
 • do 30 minut rozmowy
 • Przedstawienie tematu
 • Pytania i Odpowiedzi
 • Kontrakt coachingowy