Czym jest coaching?

Pewnego dnia młody człowiek o imieniu Paweł, znalazł wysokie drzewo o potężnych gałęziach. Zauważył, że na najwyższych znajdowały się dorodne owoce, ale nie potrafił do nich dotrzeć. Rozważał różne metody, próbował się wspinać, rzucał różnymi przedmiotami, ale bez skutku.

W pewnym momencie, zrezygnowany, zauważył w oddali idącego człowieka. Od razu pobiegł poprosić o pomoc. Po krótkiej wymianie zdań okazało się, że wędrowiec ma na imię Sokrates i chętnie mu pomoże. Wędrowiec, zamiast przejść do oczekiwanych czynów, zaczął zadawać pytania, które choć początkowo wprawiły Pawła w osłupienie, skierowały jego uwagę na różne sposoby patrzenia na problem. 

Czego próbował do tej pory?
Co widział z różnych perspektyw?
Jak zbudowane jest drzewo?
Jakie są możliwości?

Dzięki pytaniom wędrowcy, Paweł zaczął odkrywać, że gałęzie drzewa, swoją drogą im wyżej tym łatwiej dostępne, miały wiele ukrytych tak samo dorodnych owoców ale trzeba było zmienić perspektywę, by je zauważyć. Stopniowo, poprzez własne odkrycia, zaczął zdobywać owoce na gałęziach.

Starszy człowiek okazał się być coachem. Nie dawał gotowych rozwiązań – sprawił, że Paweł spojrzał na problem inaczej, w związku z czym znalazł odpowiedzi w samym sobie.

 

Oko nie może zobaczyć siebie samego

Coaching nie polega na dawaniu gotowych rozwiązań – nie jest procesem mentoringowym ani doradczym. Coaching zakłada, że każdy człowiek jest ekspertem od swojego życia – wie nieświadomie w jaki sposób skonstruował swój problem i jakie jest rozwiązanie. Coaching polega właśnie na dotarciu do tej nieświadomej wiedzy poprzez pytania. Niektóre mogą wydawać się nieoczywiste…“Gdyby czas i pieniądze nie miały znaczenia, co byłoby możliwe?”.
Zrozumienie samego siebie, swoich myśli, intencji, głębokich powodów zachowania jest procesem wymagającym refleksji, introspekcji i czasem wsparcia od innych osób, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie obserwować siebie samych. Często robimy to samo, zostajemy w tym samym miejscu, bo nie dostrzegamy innych rozwiązań i możliwości – patrzymy z tej samej perspektywy.

“Nie możemy rozwiązać problemu na tym samym poziomie myślenia, na jakim go stworzyliśmy.” 
i  “Szaleństwem jest robić to samo i oczekiwać innych rozwiązań.”
– Albert Einstain.

Coaching a psychoterapia

Coaching profesjonalny nie jest psychoterapią i nie jest leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Coach, choć może w życiu pełnić różne role – także lekarza, psychiatry, psychoterapeuty – nie stawia diagnoz i nie prowadzi leczenia. W razie podejrzenia, że problem wychodzi poza ramy coachingu lub umiejętności / wiedzę coacha, coach może zasugerować klientowi kontakt z psychoterapeutą, psychiatrą, a potem kontynuowanie coachingu.

Coaching nie polega na wchodzeniu w przeszłe doświadczenia w celu ich przepracowania, ponownego przeżywania, wypłakania – co charakterystyczne jest dla procesu psychoterapeutycznego. Pomimo, że coach nie zajmuje się przeszłością, w celach zrozumienia problemu może pytać o przeszłe doświadczenia, relacje i związki z bieżącą sytuacją. Często jest to niezbędne by dotrzeć do głównej przyczyny.

Podsumowując

Najczęściej Zadawane Pytania

  • Czym dokładnie jest coaching?
    Coaching jest pewnego rodzaju rozmową pomiędzy coachem a choachee (klientem). Coach zadaje pytania, a coachee (coach także) przygląda się swoim odpowiedziom. Ponieważ "oko nie może zobaczyć siebie samego" często odpowiedzi zaskakują samego klienta i dają wskazówki do rozwiązania problemu. Coaching stymuluje do brania odpowiedzialności za własne życie - "ja odpowiadam za moje zachowania - moją odpowiedź na emocje lub zdarzenia". Warto zaznaczyć też czym coaching NIE jest. Więcej o coachingu przeczytasz na stronie czym jest coaching (u góry w menu).
  • Jaki jest obszar Twojej specjalizacji?
    Jestem przedsiębiorcą, prowadzę aktywną firmę produkcyjną z branży wellbeing działającą w modelu sprzedaży internetowej (e-commerce). Przed laty założyłem startup internetowy (wydawnictwo internetowe) - znam specyfikę tych branż i rozumiem biznes. Tematyka zdrowia jest mi także bliska - od wielu lat odżywiam się świadomie i zdrowo, dbam o kondycję fizyczną. Jestem szczęśliwym mężem i tatą dwójki niemal nastoletnich dzieci - temat związków / relacji i relacji rodzinnych jest mi bardzo bliski. Pasjonuje mnie rozwój osobisty więc wspieram także innych w tym obszarze. Co więcej, niezależnie od tematu z jakim przychodzi do mnie klient, dotyczy on zawsze jego życia - systemu naczyń połączonych. Wszystkie obszary przenikają się i oddziałują na siebie. Osoby, które cieszą się zdrowymi, harmonijnymi związkami, często mają większą pewność siebie, są bardziej zmotywowane i skupione, co może prowadzić do większej produktywności i sukcesów w pracy. Z drugiej strony problemy w pracy, duży stres, może przyczynić się do różnego rodzaju chorób, wpływając na obszar zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak wyglądają pozostałe obszary gdy szwankuje zdrowie?
  • Czy coaching będzie odpowiedni dla mojej sytuacji?
    Ocenę skuteczności coachingu w Twojej konkretnej sytuacji należy zacząć od zrozumienia Twoich celów, wyzwań i oczekiwań. Coaching może być skuteczny w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych, ale kluczowe jest dopasowanie metodyki coachingowej do Twoich potrzeb. Ostateczna ocena skuteczności coachingu w Twoim przypadku zależy od wielu czynników, w tym od Twoich zaangażowania, otwartości na zmiany i współpracy. W założeniu coachingu, coach odpowiada za proces a coachee (klient) za efekty swojej pracy. Zapraszam na bezpłatną sesję próbną, która da już wiele odpowiedzi!
  • W jaki sposób prowadzona jest sesja?
    Większość sesji coachingowych prowadzę online za pośrednictwem komunikatora Skype lub Zoom z włączoną kamerą. W szczególnych sytuacjach (problemy z połączeniem) sesja może odbyć się za pośrednictwem telefonu. W przypadku sesji Break Through Session, sesja może odbywać się w wersji hybrydowej lub w całości stacjonarnie - w tym celu wynajmujemy salę szkoleniową na 1-2 dni.
  • Czy sesje są nagrywane?
    Tak, zastrzegam sobie prawo do nagrywania sesji w postaci wideo / audio z dwóch powodów - pracuję dokładnie - czasem wracam do nagrania by lepiej przygotować się do kolejnego spotkania. Nagrywam także ze względów bezpieczeństwa. Zapisy sesji przechowywane są w bezpiecznym miejscu - tworzona jest automatyczna kopia zapasowa. Nagrań nikomu nie udostępniam.
  • Czy spotkania odbywają się regularnie?
    Tak. Jeśli pracujemy w standardowym modelu coachingowym - zwykle na proces składa się 5-9 sesji - spotykamy się co tydzień lub dwa tygodnie. Po każdym tygodniu raportujesz swoją pracę między sesjami.
  • Co się stanie jeśli zrezygnuję w trakcie?
    Podstawą naszej współpracy jest kontrakt coachingowy, który zobowiązuje dwie strony do jego postanowień - między innymi do terminowości, punktualności, rozliczeń. Jeśli odwołasz sesję obowiązuje zapłata jakbyś był na niej obecny. Nasza umowa chroni interesy dwóch stron ale także ważną kwestię związaną z postawą systematyczności i odpowiedzialności, bez których coaching nie działa.
  • Ile kosztuje coaching?
    Cena zależy od kilku czynników. Istnieje opłata za sesję, proces lub dzień szkoleniowy - zależy od rodzaju coachingu / terapii. Zapraszam do kontaktu.
  • Ile trwa sesja?
    Zwykła sesja coachingowa trwa od 60-90 minut. Pierwsze spotkanie - sesja wstępna - trwa 30 minut i jest bezpłatna. Proces Break Through Session jest znacznie dłuższy. Potrzeba na ten cel od 6-12 godzin zegarowych dlatego rezerwuję salę zwykle na 1-2 dni.
  • Czy coaching może odbyć się w moim mieście?
    W wyjątkowych sytuacjach pewien rodzaj sesji może odbyć się w Twoim mieście. Jeżeli coaching biznesowy dotyczy Twojej firmy, możemy zrobić go u Ciebie w firmie. Jeśli jest to Break Through Session także możemy zorganizować go w Twoim mieście. W obu przypadkach cena wzrośnie o koszty dojazdu i mojego zakwaterowania.