30 kwietnia brałem udział w pierwszej w Polsce masowej imprezie rozrywkowo-edukacyjnej zorganizowanej na stadionie sportowym w Poznaniu, opowiadającej poprzez występy artystyczne i przemówienia, o spełnianiu marzeń. Wystąpili na scenie m.in. znany z filmu na YouTube – „Cyrk Motyli” – Nick Vujicić, równie znany mówca Les Brown, a także zaproszeni goście z Polski – m.in. Jakub B. Bączek – złoty medalista (trener mentalny reprezentacji Polski w siatkówce) czy Łukasz Jakóbiak – vloger prowadzący program YouTube – „20 metrów Łukasza”.

Na scenie wystąpili także: Patrick Liew, Richard Tan, Robert Zagożdżon, Magdalena Malicka, Krzysztof Cybul, Łukasz Milewski oraz artyści, którzy przygotowali oprawę muzyczno – teatralną.

Chciałem przekazać Ci garść notatek, które zrobiłem podczas wydarzenia z niewielkim komentarzem. Notowałem według zasady – jedno zdanie (czasem więcej) – tak by wyłapać wartościową dla mnie myśl. Niektóre zdania są bezpośrednimi wypowiedziami mówców – inne lekko sparafrazowane.

I tak:

Czy ja kocham ludzi i używam rzeczy czy używam ludzi i kocham rzeczy?

Jeżeli pomożesz ludziom realizować ich marzenia, oni pomogą realizować twoje.

Najlepszy sposób na życie to życie dla innych. Im bardziej staram się robić coś dla innych ludzi, tym bogatszy jestem.

(Łukasz Zagożdżon)

Pytanie, które powinien zadawać sobie każdy, kto realizuje swoje marzenia w kontekście podejścia i sposobu ich realizacji. Realizujesz swoje cele „po trupach” z miłości do skarbów, które można kupić za pieniądze, czy też idziesz przez życie, pomagasz innym, inni pomagają Tobie i dzięki temu realizujesz swoje marzenia. Ostatecznie, kiedy umrzesz, będzie liczyło się tylko to czy ktoś Cię kocha, czy masz do kogo się odezwać, czy jest obok Ciebie ktoś, kto może potrzymać Cię za rękę w trudnej chwili.

Jesteśmy duchem materializującym się w tym świecie.
Radość i miłość jest (jego) esencją.

Być (i żyć) w zgodzie z własną tożsamością
Energia idzie za uwagą
A słowo ciałem się stało

Esencją życia jest miłość i radość. Każdy nosi je w sobie i niezależnie od czynników zewnętrznych może je wyzwolić. Kiedyś coś robisz, działaj zgodnie z tym kim czujesz, że jesteś, a nie kim wiesz, że jesteś. Skupiaj swoje myśli na tym co dobre i na tym co Ci służy. Powiedzenie powtarzane od tysięcy lat, znane z kolędy – „A słowo ciałem się stało” – jest przykładem istnienia siły, która materializuje wszystko co mówimy i na czym skupiamy swoją uwagę.

It’s not where you start but where you are going
(Nie chodzi o to gdzie zaczynasz, ale dokąd zmierzasz)

Nie ma znaczenia kim się urodziłeś, jaki się urodziłeś i jaka jest Twoja przeszłość. To Ciebie nie definiuje i nie określa Twojej przyszłości. Ważne dokąd zmierzasz, kim chcesz się stać i gdzie chcesz być.

Czyjaś opinia na twój temat, wcale nie musi być twoją rzeczywistością

Szeroki temat, wciąż żywy dla każdego w mniejszym lub większym stopniu. Ty decydujesz jak traktujesz informacje, które słyszysz, zwłaszcza gdy dotyczą Ciebie. Od Twojego „samokonceptu” (głównie to co myślisz na swój temat) zależy jak, to co inni mówią na Twój temat wpływa na Ciebie. Co więcej – to co inni mogliby pomyśleć o Tobie jeżeli zrobisz to, o czym marzysz, nie istnieje. Czy dasz się zablokować temu, co prawdopodobnie nigdy się nie wydarzy?

Spójrz na człowieka takim jakim mógłby się stać, a stanie się tym, kim powinien

Wielka cecha lidera – dostrzegać zalety w drugim człowieku, przede wszystkim – kim jest – a nie jakie zachowania podejmuje na podstawie swoich przeszłych i aktualnych decyzji. Kluczem do pomocy innym ludziom jest skupianie się na ich mocnych stronach lub pomoc im w ich dostrzeganiu, wtedy stają się prawdziwym sobą.

Jaka jest następna wspanialsza wersja Twojego życia?

Skup się na wizji siebie w przyszłości, tego jakim chcesz być, jakim chcesz się stać, co chcesz osiągnąć, a właściwie co już osiągnąłeś w przyszłości 🙂

Ludzie odnoszą porażkę bo mierzą zbyt nisko i trafiają

Les Brown mówi – celuj w gwiazdy, w najgorszym przypadku trafisz w księżyc. Nie przywiązuj się do popularnej techniki wyznaczania celów SMART, kiedy myślisz i mówisz o swoim marzeniu. Kiedy nie latano jeszcze w kosmos, podróż na księżyc była mniej więcej tak prawdopodobna, jak dzisiaj podróż w czasie. Latanie tak jak ptak (samolotem), niczym science-fiction. Pisał o tym Jules Verne w 19 wieku. Podobnie było z telefonami komórkowymi – rozmowa malutkim aparatem bezprzewodowym w czasach kablowych telefonów na korbkę – nikomu nie mieściła się w głowie.

Żyj pełny umrzyj pusty

Podobno większość ludzi na łożu śmierci, zapytanych czego żałuje w swoim życiu, odpowiada, że nie zrealizowali swoich marzeń i gdyby tylko mogli żyć jeszcze raz, to w obliczu zbliżającego się końca, byliby gotowi działać odważniej.

Jeżeli chcesz robić coś czego jeszcze nie robiłeś, musisz się stać kimś, kim nigdy nie byłeś

I stawanie się kimś, kim nigdy się nie było jest działaniem pomimo strachu, częste wychodzenie poza to co znane i wkraczanie w coś nieznanego, robienie czegoś, czego dotąd się nie robiło, zerwanie ze starymi nawykami i rozwijanie nowych, które służą.

Co jest moim dlaczego?

Żeby mieć motywację do tego by działać, trzeba wiedzieć najpierw dlaczego chce się to robić. Motywacja nie bierze się filmów, bodźców zewnętrznych. Prawdziwa motywacja bierze się z wnętrza, z powodu, dla którego chce się osiągnąć to co chce się osiągnąć.

Jeżeli robisz to co jest łatwe twoje życie będzie trudne, jeżeli robisz to co trudne, to życie będzie łatwe

I tylko dlatego, że ćwiczysz swoją strefę komfortu. Wychodząc poza nią często, przyzwyczajasz się do tego co robisz i wydaje Ci się to łatwe. Jeżeli często coś powtarzasz, uczysz się tego i przychodzi Ci to z łatwością. Co zauważa też Dr. Thomas Fuller, pisarz: „Wszystkie rzeczy są trudne, zanim staną się łatwe”.

Są dwa najważniejsze momenty w życiu – kiedy się rodzimy i dowiadujemy się po co

Te słowa wypowiedział Les Brown i zgadzam się z nimi w 100%. Kiedy ostatecznie orientujesz się, że urodziłeś się i miałeś więcej szczęścia niż inni, którym to się nie udało, czujesz …szczęście. Kiedy dowiadujesz się „po co” – odczuwasz, że zaczynasz się spełniać.